Summary

Özet

Şartları ve koşulları tam olarak okumanız gerekir, ancak burada size yardımcı olması için bazı önemli noktaların hızlı bir özeti verilmiştir - Tüm şartlar ve koşullar halen geçerlidir.

 • Oyunlarımız genelde geliştirme aşamasında kullanıma sunulur ve hata ve virüs içerir.
 • Oyunlarımızı veya oyunlarımızdaki veya oyun dosyalarındaki herhangi bir değişikliği yeniden dağıtmayınız.
 • Logolarımızı kullanmak gibi resmi olmadığı veya tarafımızdan onaylamadığı sürece araçlar, uyumlu eklentiler ve hizmetler geliştirebilirsiniz. Bizim iznimizi almadan yaptığımız hiçbir şeyi ticari olarak kullanmayınız.
 • Açık ve dürüst olmaya çalışıyoruz ve sizin de bize bu bağlamada yaklaştığınızı umut ederek size güveniyoruz..

Oyunlarımızın her biri, nasıl kullanılabileceklerini açıklayan kendi son kullanıcı lisans sözleşmelerine sahiptir.

Giriş

Bu şartlar ve koşullar, sizinle bizim (Mojang AB) aramızdaki yasal bir anlaşmadır. Bu şartlar ve koşullar, mojang.com websitesini ("Hesap Şartları"), bizim marka ve varlık kullanım kılavuzumuzu, ve bizim gizlilik politikamızı içerir. Bu şartlar ve koşulları kabul ederek, bu dört belgenin tüm bölümlerini de kabul etmiş olursunuz, bu yüzden lütfen bunları dikkatle okuyun. Oyunlarımızdan herhangi birini satın alırsanız, indirirseniz, kullanırsınız veya oynarsanız o oyunun son kullanıcı lisans sözleşmesine bağlı kalırsınız. Yaşınız küçükse ve bu şartlar ve koşulları anlama konusunda sorun yaşıyorsanız, lütfen ebeveyniniz veya vasiniz gibi sorumlu bir yetişkinden bilgi alın. Lütfen bu bölümü ve web sitemizi muhtelif zamanlarda tekrar okuyun, çünkü bildirimlerde bulunabilir ve sonra Web sitesini veya hesabınızı tekrar kullandığınızda geçerli olacak bu şartlar ve koşulları güncelleyebiliriz.

Dahil olan belgeleri okuyun:

MOJANG HESAP ŞARTLARI

Bu Hesap Şartları, mojang.com ve minecraft.net ("Web Sitesi"miz) web sitelerimizin size sunulmasının ve bir Mojang Hesabı kullanarak oturum açarken tarafınızdan nasıl kullanılabileceğinin yollarını kapsar. Bazı oyuncuların bir Microsoft Hesabı kullanarak mojang.com ve minecraft.net web sitelerine eriştiklerini unutmayın. Microsoft Hesabı ile kullanım şartları burada bulunabilir. Bazı ülkelerde bir Microsoft Hesabının bir Xbox Live Profilini kime ve nasıl sağlayabileceği hususunda kısıtlamalar sözkonusu olabilir. Topluluğumuzun tüm üyelerinin Web Sitemizi kullanmaktan keyif almaları bizim için önemlidir, bu nedenle bu Hesap Şartlarını birkaç temel kural koymak için hazırladık. Ayrıca, insanların Web Sitemizi oyunlarımız veya markamız üzerinde kötü etkide bulunabilecek bir şekilde kullanmamalarını sağlamak istiyoruz.

Web Sitemizi ziyaret ederek, aramızda yasal bir anlaşma yapan bu Hesap Şartlarını kabul etmiş olursunuz. Bu Hesap Şartlarını kabul etmiyorsanız, Web Sitesini kullanmayı bırakmalısınız.

KAYIT, HESAP VE ŞİFRE

Bir Mojang veya Microsoft Hesabı kaydının bir parçası olarak bize verdiğiniz ayrıntılar doğru olmalıdır. Kayıt bilgilerinizi güncelliklerini yitirmeleri halinde değiştirebilirsiniz. Doğru olmadığını bilerek bize kasıtlı olarak bir bilgi verirseniz, Mojang hesabınızı veya Minecraft.net web sitesine ya da Microsoft Hesabı ile herhangi bir Mojang oyununa erişiminizi feshedebilir veya askıya alabiliriz.

Web sitemizin tüm bölümlerine erişmek için bize kaydınızın olması gerekebilir. Bir Mojang Hesabı için oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifre ile hesabınızda meydana gelen faaliyetler sizin sorumluluğunuzdadır, bu nedenle lütfen bunları koruyun ve personelimizin sizden şifrenizi vermenizi asla istemeyeceğini unutmayın. Yetki vermediğiniz birinin şifrenizi bildiğini düşünüyorsanız şifrenizi hemen değiştirmelisiniz. Web sitemizde birinin hoşunuza gitmeyen veya size zarar verebilecek bir şey yapmak için şifrenizi kullanmasından bizim sorumlu olmadığımızı lütfen unutmayın.

Microsoft Hesabınızı [buradan] (https://account.microsoft.com/) yönetip üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

KULLANIM HAKLARI VE FİKRİ MÜLKİYET HAKLARI

Bu Hesap Şartlarına bağlı kaldığınız sürece Web Sitemizi kullanmakta serbestsiniz. Bu Web sitesini ve içeriğini yalnızca kişisel kullanımınız için kullanabilirsiniz. Bu Web sitesini kullanma izniniz sizin için kişiseldir, dolayısıyla başkasına veremezsiniz.

Web Sitesinin ve içeriğinin hâlâ sahibi olduğumuzu, size sadece kullanmanız için izin verdiğimizi unutmayın. Web Sitemizi kullanmanın keyfini çıkarmanızı isteriz; ancak istersek, gerektiğinde Web Sitemizi kullanma izninizi elinizden alabiliriz.

Birinin fikri mülkiyetini Web Sitemizde veya hizmetlerimizde ihlal ettiğini düşündüğünüzü bize bildirmek istiyorsanız lütfen bildiriminizi buradan gönderin (https://www.microsoft.com/info/cpyrtInfrg.aspx). Gerekirse, hak ihlallerini tekrarlayan kullanıcıların hesaplarını feshedebiliriz. Kendi takdirimize bağlı olarak herhangi bir içeriği kaldırma hakkımızı saklı tutuyoruz.

SINIRLAMALAR VE ZORUNLULUKLAR

Web sitemizi çalmak, geri derlemek veya değiştirmek yasaktır ve bunu yapmamalısınız. Bu, kodu veya herhangi bir içeriği veya veriyi içerir. Kısaca, bunları olduğu gibi bırakmalısınız. Web sitemizi veya markanızı taklit eden herhangi bir yazılım veya içerik oluşturmanıza da izin verilmez. Topluluğumuzdan hiçkimsenin hangi Web sitesinin resmi ve hangisinin bizden başka biri tarafından çalıştırılan bir web sitesi olduğundan şüphelenmesini gerçekten istemiyoruz.

Lütfen Web Sitemizi rahatsız edici, ahlak dışı veya yasadışı olduğunu düşündüğümüz şekilde veya başkalarını rahatsız edecek bir şekilde kullanmayın. Web Sitemizin insanları üzecek bir şekilde kullanılmasını istemiyoruz.

Sitemizi ticari amaçlarla kullanamazsınız ve Web Sitemizi kullanarak para kazanmaya çalışamanıza izin vermiyoruz.

FORUM VE İLETİŞİM

Bir forum yayınlıyoruz, sadece topluluğumuzun üyelerine düşüncelerini Web Sitemize koymalarına izin veriyoruz. Bu, bu düşünceleri temsil ettiğimiz veya kabul ettiğimiz anlamına gelmez ve insanların Web sitemizde yazdıklarından sorumlu tutulamayız.

Saldırgan olduğunu düşündüğümüz bir yorum paylaşımı görürsek bu yorumu silebiliriz, ancak insanların gönderdiği yorumları taramak veya denetlemek bizim görevimiz değildir. Forumlar ve yorumlar hakkında söylediklerimiz, insanların başka herhangi bir içeriği, görüşü veya materyali Web sitemize koymasını veya Web sitesini kullanarak başkalarına göndermesini sağlayan herhangi bir şey için de geçerlidir.

Web sitemize bir şeyler koyacaksanız, insanlara karşı saldırgan veya yasadışı olmamalı, dürüst olmalı ve kendi kreasyonunuz olmalıdır. Web sitemizde yapmamanız gereken bazı şeylere örnekler şunlardır: ırkçı veya homofobik dili içeren yorumlar, zorbalık yapan yorumlar, saldırgan olan veya bizim ya da başka bir kişinin itibarına zarar veren yorumlar; porno, reklam veya başkasının kreasyonlarını veya resimlerini içeren yorumlar; veya bir moderatörü taklit eden veya kişileri kandırmaya ya da istismar etmeye çalışan yorumlar.

Sitemize koyma hakkına sahip olmadığınız bir şeyi koyarsanız, çok sıkıntı çekebilirsiniz, bu yüzden bunu lütfen yapmayın. Yaptığınız her yorumun başkalarının fikri mülkiyet haklarını veya diğer hakları ihlal etmediğini kabul etmiş olursunuz.

Web sitemizde herhangi bir içeriği yayınlarsanız, bu içeriği Web sitelerimizin ve oyunlarımızın bir parçası olarak kullanma, kopyalama, değiştirme, uyarlama, dağıtma ve herkese görüntüleme iznini vermelisiniz (ve içerik yayınlamakla izin vermiş de olursunuz). Bu izin sürekli ve dünya genelinde olup geri alınamaz. Ayrıca, başkalarının içeriğinizi kullanmasına, kopyalamasına, değiştirmesine, uyarlamasına, dağıtmasına ve herkese açık görüntülenmesine izin vermemizi de kabul etmiş olursunuz. Bu, içeriğinizin mülkiyet hakkından vazgeçmis olduğunuz anlamına gelmez, sadece bize ve diğer kullanıcılara bunu kullanma izni veriyorsunuz demektir. Örneğin, başkalarının okuyabileceği web sitemizde yayınladığınız içeriği kopyalamamız, yeniden biçimlendirmemiz ve dağıtmamız gerekebilir. Bize bu izinleri vermek istemiyorsanız, o zaman lütfen Web sitemizdee herhangi bir içeriği kullanıma sunmayın. Herhangi bir içeriği kullanıma sunmadan önce lütfen dikkatlice düşünün, çünkü bu içerik herkesin beğenisine sunulacak ve başkaları tarafından hoşunuza gitmeyecek bir şekilde kullanılabilecektir.

Kendi takdirimize bağlı olarak herhangi bir içeriği kaldırma hakkımızı saklı tutuyoruz.

Web sitemiz aracılığıyla insanlarla konuşuyorsanız lütfen dikkatli olun. İnsanların söylediklerinin kesin olarak doğru olduğundan veya gerçekten kim olduklarını söyledikleri kişiler olsalar bile bundan hem sizin hem de bizim emin olmamız zordur. Kendiniz hakkında bilgi verme konusunda iki kez düşünmelisiniz.

YÜKÜMLÜLÜK VE GEÇERLİ YASA

Bu Hesap Şartları, Web sitemiz üzerinden satın aldığınız herhangi bir şeyle ilgili olarak sizin için geçerli olan yasalar uyarınca olabilecek herhangi bir yasal (kanuni) hakkı etkilemez. Sizin için geçerli olan yasanın hariç tutulamayacağını belirten belirli haklara sahip olabilirsiniz. Bu Hesap Şartlarında söylediğimiz hiçbir şey, yasal haklarınıza aykırı gibi görünen bir şey söylesek bile, bu yasal haklarını etkilemeyecektir. İşte "geçerli yasalara tabi olmak"la söylemek istediğimiz budur.

GEÇERLİ YASAYA TABİ OLARAK, WEB SİTEMİZİ VEYA HİZMETLERİMİZİ KULLANDIĞINIZDA, BUNLARI "OLDUKLARI ŞEKLİ İLE" KULLANMANIZ GEREKİR. BU, WEB SİTEMİZİN STANDARDI VEYA KALİTESİ HAKKINDA YA DA WEB SİTEMİZİN KESİNTİSİZ VEYA HATASIZ OLACAĞINA DAİR SİZE HERHANGİ BİR SÖZ VERMİYORUZ DEMEKTİR. WEB SİTEMİZİ KULLANMANIZIN NEDEN OLABİLECEĞİ KAYIP VEYA ZARARLARDAN SORUMLU DEĞİLİZ.

Bu Hesap Şartlarının yorumlanmasına ve yasaların çatışması ilkelerine bakılmaksızın ihlal edildiği iddialarına Washington Eyaleti kanunları hüküm verir. Diğer tüm idda ve anlaşmazlıklara (tüketicinin korunması, haksız rekabet ve haksız muamelelere ilişkin iddialar ile Oyunumuzla veya Web sitemizle ilgili anlaşmazlıklar da dahil olmak üzere) yasaların çatışması ilkelerine bakılmaksızın ülkenizin kanunları hüküm verir.

Web Sitemizi başka bir web sitesiyle ilişkilendirdiysek, bu Web sitesini kontrol ettiğimiz anlamına gelmez. Bu, sadece ilginç olduğunu düşündüğümüz anlamına gelmektedir. Web Sitemizle ilişkilendirilen web sitelerinden sorumlu değiliz.

SATIN ALIMLAR

Web sitemizden oyunları ve üçüncü tarafların diğer ürünlerini de satın alabilirsiniz. Bunu yapmak için, Web sitemiz üçüncü parti hizmet sağlayıcılarıyla entegredir. Web sitemizde gösterilen bazı ürünleri satın almak için Web sitemizden ayrılmanız ve işlemi bir üçüncü tarafın web sitesinde yapmanız gerekir. Bu transferlerin özellikleri, üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarımızın yanı sıra bu Hesap Şartları tarafından da kapsanır. Web sitesinin yalnızca mevcut oyunları veya ürünleri gösterdiğinden emin olmaya çalışıyoruz, ancak elbette tüm oyunların veya ürünlerin her zaman mevcut olacağını garanti edemeyiz.

FİYAT VE ÖDEME

Fiyatlandırma ve ödeme yöntemi Web sitemizde açıklanmıştır ancak bunları ara sıra değiştirebiliriz ve istersek herhangi bir ödeme şeklini reddedebilir ve eğer ödemesi yapılan ürün yanlışlıkla yayınlanmış veya fiyatlandırılmışsa ödenen bir işlemi tamamlamadan ödemeyi size geri verebiliriz. Ödemeyi daima Web sitemizde belirtilen para birimi cinsinden yapmanız gerekir, ancak gerekirse kredi kartı şirketiniz paranızı değiştirebilmelidir. Kredi kartı şirketiniz, ödeme emrini verenin gerçekten siz olduğundan emin olmak için güvenlik kontrolleri yapabilir.

ÜRÜN İADESİ, ÖDEME İADESİ VE İPTAL

İşe yaramadığı için bir oyun veya ürünü kullanamazsanız, lütfen bize haber verin. Size yardımcı olmaya çalışacağız.

Web sitemiz aracılığıyla bir oyun satın almanız, oyun indirilirken başlamak üzere oyunu kullanmak için bir lisans sağlamaktadır; takiben, yasanın bekleme süresi gerektirmesi dışında oyunun siparişini iptal etme hakkına sahip olmazsınız. Bu tür yasaların amacı oyunun dijital içerikli olmasıdır ve "Satın Al"a tıklayarak, oyunun hemen kullanımınıza sunulmasına açık bir şekilde izin veriyorsunuz ve bir bekleme süresine sahip olmadığınızı kabul ediyorsunuz demektir. Oyunu ilk önce DEMO modunda oynamak için indirdiyseniz ve daha sonra bir lisans kodu satın aldıysanız, lisansınız lisans kodunu kullandığınızda başlar.

Siz veya Biz istediğimiz zaman Mojang Hesabınızı veya Minecraft.net, Mojang.com web sitelerine ya da bir Microsoft Hesabı kullanarak herhangi bir Mojang oyununa olan erişiminizi iptal edilebiliriz. Hesabınızın veya erişiminizin sona ermesiyle, bu Hesap Şartları uyarınca sahip olduğunuzın haklarınız da sona erer. Yukarıdaki "Sınırlamalar ve Zorunluluklar" ve "Yükümlülük" başlıklı bölümler fesihten sonra da geçerliliğini koruyacaktır.

HATALAR

Web sitemizdeki tüm bilgilerin doğru olduğundan emin olmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Ancak, bazen hatalar olabilir. Bir hata olması durumunda bir işlemi iptal edebilir veya askıya alabiliriz.

PROMOSYONLAR

Bazen promosyon yapabiliriz. Yapmamız durumunda, promosyonun ana kuralları aşağıda belirtilmiştir. Belli bir promosyon ile ilgili başka kurallar olabilir, ancak size promosyondan bahsettiğimizde bu kurallardan da bahsedeceğiz.

Ana kurallar şunlardır:

 • Aynı anda yalnızca bir promosyon kullanabilir ve başka bir teklifle birlikte aynı promosyonu kullanamazsınız.
 • İndirimler yalnızca belirtilen tarihe kadar ve Web sitesinde yapılan satın alımlar için geçerlidir.
 • İndirimler iade edilmez.
 • Bir promosyonu istediğimiz zaman iptal edebilir veya değiştirebiliriz.

GENEL ŞEYLER

Bu Hesap Şartları bazı yasal hakları açıklar. Eyalet veya ülkenizin kanunları, size, tüketici hakları da dahil olmak üzere, bu Hesap Şartlarının değiştiremeyeceği başka haklar da verebilir; bu durumda, yasaların izin verdiği ölçüde geçerli olurlar. İhmal veya hileli yanlış beyanlarımız sonucunda ölüm ya da bedensel yaralanma nedeniyle doğan yükümlülüğümüze hiçbir şey dahil değildir veya bu yükümlülüğümüzü sınırlayamaz.

Eğer bir nedenimiz olursa, bu Hesap Şartlarını ara sıra değiştirebiliriz. Örneğin, oyunumuzda, uygulamalarımızda veya yasal zorunluluklarımızda değişiklikler olabilir. Bu durumda, değişikliği Web sitemizde yayınlayarak veya başka makul yollarla yürürlüğe girmeden önce size bildiririz. Değişiklikten sonra Web sitesini veya hesabınızı kullanırsanız bu, değişiklikleri kabul ediyorsunuz demektir. Değişiklikleri kabul etmiyorsanız, Web sitesini kullanmayı bırakın. Değişiklikler, Web sitesini bir sonraki kullanımınız sırasında geçerli olacaktır.

Web sitelerimizden veya Oyunlarımızdan herhangi biri için bize herhangi bir öneride bulunursanız, bu öneri ücretsiz yapılır ve bunu kabul etmek veya değerlendirmekle yükümlü değiliz. Bu, sizin önerinizi istediğimiz herhangi bir biçimde kullanabiliriz veya kullanmayız anlamına gelir ve bunun için size ödeme yapmamız gerekmez. Size ödeme yapacağımızı düşündüğünüz bir öneriniz varsa, öncelikle bunun karşılığında bizden ödeme beklediğinizi söylemeniz gerekir ve bizden de bu önerinizi göndermenizi rica eden yazılı bir yanıt gelmediği sürece önerinizi bize söylemeyin.

OYUNLARIMIZ İÇİN MARKA VE VARLIK KULLANIM KILAVUZU

Tüm oyunlarımız bizim için ve topluluğumuz için gerçekten önemlidir; bu da birçoğunuzun Markalarımızı ve güzel şeyler yapmak için oyunlarımızla ilgili şeyleri kullanmak istediğiniz anlamına gelir. Biz bu açıdan mutluyuz. Ancak bazen insanlar çok ileri gidip topluluğun, kendi ürünlerinin ve hizmetlerinin bizimle bağlantılı olduğunun veya bizim tarafımızdan onayladığının veya üretildiğinin düşünülmesini sağlayan şeyler yaparlar. Bu açıdan mutlu değiliz. Özellikle insanların topluluktan ve işimizden bu yolla haksız fayda sağlamak için bunu bilinçli olarak yaptıkları zaman. Bu gerçekleştiğinde hayranlarımız, resmi olmadığı halde satın aldıkları şeylerin resmi olduğunu düşünürler. Bu, kaliteyi kontrol edemediğimiz anlamına gelir ve yaptığımız işin değerini ve topluluğun yaptıklarımıza olan güvenini azaltır.

Yaptığınız güzel şeyleri yapmaya devam etmenizi istiyoruz. Bu Kılavuzun amacı "Adımız", "Markalarımız" ve "Varlıklarımız" konusunda neyin haklı ve neyin haksız kullanım olduğunu düşündüğümüzü herkesin anlamasına yardımcı olmaktır. Avukatlardan biraz yardım aldık ve haklarımızı korumak için başka adımlar atmamız gerektiğinde bize yardımcı olacaklar, ancak bu "Kılavuz"un amacı, bizimle (ya da avukatlarımızla) iletişim kurmadan neler yapabileceğiniz ve neleri yapmamanız gerektiği konusuna netlik kazandırmaktır. Aksi takdirde biz (ya da avukatlarımız) sizinle iletişime geçmek zorunda kalacağız. Bizi anlayacağınızı umuyoruz.

KILAVUZ

Bu Kılavuz, Markalarımızın ve Varlıklarımızın kullanımını kapsar. Bu amaçlar doğrultusunda, baktığımızda:

 • Bir "İsim"den kastımız hem oyunlarımızın, etiket satırlarımızın, özelliklerimizin, etkinliklerimizin veya şirket kimliğimizin herhangi birinin ismi hem de oyunlarımızın, etiket satırlarımızın, özelliklerimizin, etkinliklerimizin veya şirket kimliğimizin herhangi birinin ismiyle karışıklık yaratacak şekilde benzer olan isimdir;
 • "Markalar"ımızdan kastımız İsimler ve/veya ilgili logolarımız ve İsimlerimizden ve oyunlarımızdan herhangi birinin ayırıcı özellikleridir;
 • "Varlıkları"ımızdan kastımız oyunlarımızın herhangi birinden alınan kod, yazılım, grafikler, dokular, resimler, modeller, ses ve audio ile oyunlarımızdan alınan videoların veya ekran görüntülerinin tümüdür.

Bu Kılavuz, Hesap Şartlarımızın veya Son Kullanıcı Lisans Sözleşmelerinin (EULAs) yerine değil ama bunlara ek olarak uygulanır. Unutmayın ki EULA'larımızda hep bir ana kuralımız olduğunu söylemiştik: Bu da yaptığımız herhangi bir şeyi dağıtmamanızdır. Bunun anlamı, özellikle bizim tarafımızdan kabul edilmedikçe veya izin verilmedikçe:

 • oyunlarımızın kopyalarını başkalarına vermeyin;
 • bizim yaptığımız herhangi bir işi (İsimlerimiz, Markalarımız ve Varlıklarımız dahil) ticari amaçlarla kullanmayın;
 • bizim yaptığımız herhangi bir işten (İsimlerimiz, Markalarımız ve Varlıklarımız dahil) para kazanmaya çalışmayın; veya
 • bizim yaptığımız herhangi bir işe başkalarının haksız veya mantıksız bir şekilde erişmesine izin vermeyin;
 • demektir.

Bu Kılavuz, ilkeyi değiştirmez ancak insanlara beklediğimiz ve istediğimiz şeyi anlamalarına yardımcı olmak için hazırlanmıştır.

Lütfen bu bölümü muhtelif zamanlarda tekrar okuyun, çünkü bu kılavuzu güncelleyebilir ve daha fazla bilgi verebiliriz.

TEMEL GEREKLİLİKLER

İlk söylenecek şey, İsimlerimiz, Markalarımız ve Varlıklarımızın tümünün kullanımı için geçerli olan Temel Gerekliliklerin olduğudur. Herhangi bir İsmimizin herhangi bir bölümünü, herhangi bir Markamızın ve/veya Varlıklarımızın herhangi bir bölümünü kullanıyorsanız, yapmanız gereken ZORUNLULUKLAR şunlardır:

 • İnsanların, sizin ya da yaptığınız işin resmi olduğunu; tarafımızca onaylandığını veya uygun bulunduğunu; veya bizimle ilişkili veya bağlantılı olduğunu düşünmelerini SAĞLAMAMAK;
 • Yasak, aldatıcı, müstehcen, zararlı veya aşağılayıcı OLMAMAK;
 • Markalarımızdan veya Varlıklarımızdan herhangi birine zarar veya hasar verebilecek herhangi bir harekette BULUNMAMAK;
 • Bunun etrafına insanların sizin veya yaptığınız işin resmi olduğunu; tarafımızca onaylandığını veya uygun bulunduğunu; veya bizimle ilişkili veya bağlantılı olduğunu düşünmelerini sağlayacak hiçbirşeyi DAHİL ETMEMEK;
 • İlgili Hesap Şartlarına/EULA'ya UYMAK; ve
 • Kullandığınız herhangi bir İsmin kullanımını diğer markalardan yeterince AYIRT ETMEK.

Bunlar "Temel Gereklilikler"dir.

NELER YAPABİLİRSİNİZ

Ticari Olmayan Şeyler

Kendiniz için yarattığınız şeyler konusunda çok rahatız. Buna oldukça fazla şey dahildir- yani devam edin ve eğlenin ama sadece bizim yaptığımız herhangi bir şeyi dağıtmayın.

Ayrıca ticari olmayan diğer şeyler konusunda da oldukça rahatız. Yani videoları, ekran görüntülerini, bağımsız olarak oluşturulan mod'ları (Varlıklarımızdan herhangi birini kullanmayan mod), fan art, machinima vb. oluşturup paylaşmaktan çekinmeyin.

Bununla birlikte, dağıttığınız veya sunduğunuz bir hizmetin (ücretsiz olsa bile) başlığında herhangi bir Adı kullanmak istiyorsanız o zaman yapmanız gerekenler şunlardır:

 • Temel Gereklileri takip etmek;
 • Bunları veya amaçlarını dürüstçe ve açıkça tanımlayacak şekilde yapmak;
 • (Karışıklık yaratacak şekilde benzer bir ismi içeren) ismin ilk kelimeyi oluşturmadığından, Markalarımızdan veya Varlıklarımızdan herhangi birinin hiç bir açıdan ilgili markanın herhangi bir parçası olarak, herhangi bir logo veya logonun parçası olarak da dahil olmak üzere, kullanılmadığından emin olmak; ve
 • Ürünün gayri resmi olduğunu ve Minecraft'tan olmadığını veya Minecraft tarafından onaylandığını netleştirmektir.

Bu, özellikle ticari olmayan bloglar, sunucular, topluluk forumları, fan siteleri, fan kulüpleri, haber grupları, etkinlikler ve toplantılar oluşturmak ve bunları çalıştırmak isterseniz geçerlidir.

Ticari Olan Şeyler

Ticari olan şeyler hakkında çok rahat değiliz. Ticari olan şeylerin ana ismi veya başlığı olarak İsimlerimizden hiçbirini kullanamazsınız.

İsimlerimizden birini, ikinci bir isimde veya başlıkta kullanabilirsiniz. Ancak bunu yapmanız halinde:

 • Bunları veya amaçlarını dürüstçe ve açıkça tanımlamanız;
 • Temel Gereklilikleri takip etmeniz;
 • (Bir İsim veya karışıklık yaratacak şekilde benzer bir ismi içeren) ikinci başlığın, tam ismin veya başlığın baskın unsuru veya ayırt edici kısmı olmadığından emin olmanız; ve
 • Markalarımızdan veya Varlıklarımızdan herhangi birini hiçbir açıdan ilgili markanın herhangi bir parçası olarak, herhangi bir logo veya logonun parçası olarak da dahil olmak üzere, kullanmamanız gerekir.

Size yardımcı olmak için aşağıdaki örnekleri önerdik:

 • "Kotoba Miners: Kotoba Miners: Öğrenmek için bir Minecraft sunucusu" (Bunda bir sorun yok).
 • "Minecraft - Öğrenmek için nihai sunucu" (bunda SORUN VAR).

Markalarımızdan veya Varlıklarımızdan herhangi birini ticari olarak kullanmayabilirsiniz. Örneğin, Markalarımızdan veya Varlıklarımızdan herhangi birini kullanan herhangi bir mal satamazsınız ve onlarla ilişkisi olmayan veya hak ihlali ya da sahte olan ürünler için İsimlerimizi anahtar kelime veya arama etiketleri olarak kullanamazsınız.

Oyunlarımızla insanların harika şeyler yapması ve bunları topluluklarla paylaşması fikrini seviyoruz. Bu tamamen desteklediğimiz ve teşvik ettiğimiz bir şey. Bu nedenle bunu yapmaktan çekinmeyin lütfen ama fazla ileri gitmediğinizden de lütfen emin olun. Ek bilgi için Commercial Usage Guidelines Ticari Kullanım Kılavuzuna (bu anlaşmanın kapsamı dışındadır ve bu sözleşmeyi oluşturmaz) başvurunuz.

Yukarıda açıklanan özelliklere ek olarak, bir şeyler yapmanıza izin verdiğimizde daima aşağıdaki gibi bir uyarı eklemeniz gerekir:

 • RESMİ BİR MINECRAFT ÜRÜNÜ DEĞİLDİR. MOJANG İLE BAĞLANTISI YOKTUR VEYA MOJANG TARAFINDAN ONAYLANMAMIŞTIR.

Videolar ve Ekran Görüntüleri

Oyunumuzun görüntülerini YouTube'da veya başka herhangi bir web sitesinde yayınlamanıza izin verilir. Aslında, bunu yapmanız hoşumuza gider.

Temel Gerekliliklere uyduğunuz sürece:

Oyunlarımızdan, oyunlarımızı oynadığınızı veya kullandığınızı gösteren videoları yasal gerekçelerle bunlardan para kazanmadığınız sürece oluşturabilir, kullanabilir ve dağıtabilirsiniz.

Bununla birlikte, videonuza sesli yorum gibi kendi benzersiz içeriğinizi eklediğiniz sürece kendi videolarınızı kullanarak, örneğin reklam geliri yoluyla oyunumuzdan para kazanabilirsiniz. Eklediğiniz miktar, birinin buna para ödemesi veya sizin ondan para kazanabilmeniz için adil ve değerli hale getirmek için yeterli olmalıdır. Örneğin, yalnızca logonuzu, web adresinizi veya girintiyi ekleyemezsiniz, ancak bir müzik videosu oluşturuyorsanız, bir ses yorumu veya kendi müziğinizi ekleyebilirsiniz.

Ayrıca eleştiri ve inceleme için, güncel olayların rapor edildiği vb. gibi telif hakkının istisnaları olarak adlandırılan "adil ticaret" ya da "adil kullanım" istisnaları kapsamındaysa, videoları ve ekran görüntülerini kullanarak para da kazanabilirsiniz. Her durumda, uygun ek içerik ve kredileri mümkün olduğunca eklemeniz gerekecektir.

...ne ekleyeceğimize karar vermemiz gerektikçe daha fazlasını ekleyeceğiz - bu nedenle talepte bulunmaktan çekinmeyin.

Bu Kılavuzun kapsamında olmayan bir şey varsa ve sorun olmadığını söylemediğimiz sürece, muhtemelen bunu yapmanızı istemiyoruz demektir. Herhangi bir durumda, kapsam içinde olmaması halinde lütfen bizden yazılı izin almadan bunu yapmayın. https://help.minecraft.net/hc/requests/new adresindeki markalardan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tüm oyunlarımız için geçerli olan bu Kılavuz, hesap şartları veya EULA'lar tarafından özellikle kapsanan ve izin verilen bir şey olursa, bununla ilgili olarak bizimle iletişime geçmeniz gerekmez.

Minecraft Ticari Kullanım Kılavuzu

Minecraft Sonkullanıcılisanssözleşmesi ve Marka ve Varlık Kullanım Kılavuzu ("Politikalar"); yazılım, grafikler ve ses dahil olmak üzere Minecraft İsminin, Markasının ve Varlıklarının ticari kullanımını kısıtlar.

Ancak, oyuncuların ve hayranların güzel şeyler yapmalarını ve bunların toplulukla paylaşılması fikrini sevdiğimizden ve bazen maliyetlerinizi karşılamak için ücret almanız gerektiğinin farkında olduğumuzdan dolayı, aşağıdakiler (şu anda) nelerin ticari kullanım/ticari şeyler olduğunu düşündüğümüzü açıklamaktadır. Bu, zaman içinde değişebilir; ancak şimdilik bunun, neler yapmanız ve yapmamanız gerektiği hususunu anlamanıza ve Minecraft hayranlarının daha da fazlasını yapmasına yardımcı olacağını (ve çok ileri gitmeye çalışanları sınırlandıracağını) umuyoruz.

Bu nedenle, aşağıda ana hatlarıyla belirtilen sınırlı ticari faaliyetler konusunda biraz müsamaha sağlamak üzere bu Kılavuz esaslarını hazırladık. Bu esaslar, Politikaların bir parçasını oluşturmazlar; ancak şu an için bazılarının gerçekleşmesine izin vermemizin iyi bir fikir olduğunu düşündüğümüz için mevcudiyetleri söz konusudur. Lütfen fikrimizi istediğimiz zaman değiştirme hakkımızı (örneğin, şahıslar iyi niyetimizi suistimal etmeye başlarsa) ve bu Kılavuz esaslarını güncelleme hakkımızı saklı tuttuğumuzu unutmayın. Bu nedenle lütfen bu Kılavuz esaslarının sürekli mevcudiyetine veya şu andaki belirli formda olacağına güvenmeyin.

Ayrıca bu Kılavuz esaslarının Minecraft oyuncu ve hayran topluluğu için de olduğunu belirtmek isteriz. Bunlar; Ticari şirketlere, kurumsal markalara, reklam ajanslarına, kar amacı gütmeyen kuruluşlara veya hükümetlere, Minecraft ile ilgili olmayan ürün veya hizmetlerin tanıtımını yapmak için Minecraft'ı kullanma veya Minecraft’tan istifade etme yetkisini vermezler. Daha fazla ayrıntı için aşağıda yer alan “Minecraft'ta Yapılan Promosyonlar” bölümüne bakın.

Her şeyin ötesinde biz, başkalarının gelip bunları bozmasına izin vermeden muhteşem hayranlarımızın birbirleri için mükemmel şeyler yapmasını sağlamanın bir yolunu bulmaya çalışıyoruz.

BUNA DAYANARAK:

İsimlendirme Kılavuzu

Temel Gereklilikleri (Marka ve Varlık Kullanım Kılavuzu'ndaki) yerine getirir ve uygularsanız, bir ürün veya hizmet başlığı veya listeleme (web siteleri veya YouTube dahil) ile bağlantılı olarak İsimlerimizi (Marka ve Varlık Kullanım Kılavuzu'nda belirtildiği gibi) aşağıdakilerin söz konusu olması durumunda KULLANABİLİRSİNİZ:

 • İsim, ikincil bir isim veya başlıkta (veya ikincil kısmında) yer alıyor ise;
 • Bunların veya amaçlarının dürüstçe ve adil bir şekilde tanımlanmasının gerekli olmasından dolayı yapmanız gerekiyor ise;
 • İsmin (akıl karıştırıcı şekilde benzer bir isim içermesi dahil), tam isminizin veya başlığınızın baskın ögesi veya ayırt edici kısmı olmadığından emin iseniz;
 • Markaların veya Varlıkların herhangi bir yönünü (Marka ve Varlık Kullanım Kılavuzu'nda belirtildiği gibi), herhangi bir logo olarak veya logonun bir parçası olarak kullanmak da dahil olmak üzere, ilgili markanın bir parçası olarak kullanmıyor iseniz.

İsimlendirme Örnekleri: "Shaft - bir Minecraft pod yayını" (bizim için bir sorun teşkil etmiyor). "Minecraft - en son yardım uygulaması" (bizim için SORUN teşkil ediyor).

Bunlardan bazılarını anlamanıza yardımcı olmak ve böylece açık ve net olmak için, ne olursa olsun İsmi, herhangi bir ticari ürün veya hizmetin ana veya baskın ismi veya başlığı olarak KULLANAMAZSINIZ.

Bunlar “İsimlendirme Kılavuzu”dur ve bu Kılavuz esasları kapsamında yapabileceğiniz her şey için geçerlidir.

El Yapımı Ürünler

Temel Gereklilikleri (Marka ve Varlık Kullanım Kılavuzu'ndaki) ve İsimlendirme Kılavuzu esaslarını yerine getirir ve uygularsanız şunları YAPABİLİRSİNİZ:

 • Aşağıdakilerin tümüne uyduğunuz sürece Minecraft'tan esinlenen belirli bireysel (yani seri üretilmemiş) el işi ürünlerini yapabilir ve satabilirsiniz:
  • Herhangi bir ürün veya tasarımı tamamen orijinal ve eşsizdir (“Eşsiz Tasarım”);
  • Marka ve/veya Varlıkların hiçbir kısmı, ürünün veya tasarımının baskın bir unsurunu veya önemli bir parçasını oluşturmaz;
  • Minecraft'tan herhangi bir yazılım, ses veya audio kullanmazsınız;
  • “NOT OFFICIAL MINECRAFT PRODUCT. NOT APPROVED BY OR ASSOCIATED WITH MOJANG.” ibaresini, bu tür ürünlerin ve ilgili tüm materyallerin ve ürün listelemelerinin/açıklamalarının üzerinde açık ve görünür bir şekilde belirtirsiniz;
  • Ürüne ve/veya satın alma işlemine dair kiminle iletişime geçeceğiniz, satıcı ve üreticinin kim olduğu ve satıcı ve üreticinin Mojang OLMADIĞI, Mojang ile ilişkili OLMADIĞI ve Mojang tarafından DESTEKLENMEDİĞİ konusunda açık olursunuz;
  • Mojang'ın ürün veya satın alma konusunda hiçbir sorumluluğu yoktur;
  • Aynı (veya büyük ölçüde benzer) Eşsiz Tasarımı kullanarak 20'den fazla ürün yapamaz ve satamazsınız. Bu, Tasarım A'yı kullanarak 20 adet tişört ve Tasarım B'yi kullanarak 20 adet tişört yapabileceğiniz anlamına gelir; ancak Tasarım A'yı kullanarak 21 adet tişört yapamazsınız; ayrıca Tasarım A'yı kullanarak 20 adet tişört ve ve artı 3 kupa yapamazsınız;
  • Bu ürünleri yalnızca satılan ürünün miktarlarını bağımsız olarak kaydeden ve bizim bu bilgileri bağımsız olarak doğrulamamızı sağlayan bir web sitesi veya hizmet/kanal aracılığıyla satarsınız;
  • Diğer tüm yasalara ve gerekliliklere uyarsınız; ve
  • Bu Kılavuz İlkeler uyarınca ürün satmaktan herhangi bir takvim yılı içinde 5000 $’dan fazla para kazanmazsınız.

Bunu anlamanıza yardımcı olmak ve böylece açık ve net olmak için, Eşsiz Tasarım, işi ayırt edici ve orijinal yapmak için yeterli kişisel yaratıcılığın katılması anlamına gelir. Bir ürünün üzerine Steve'in yüzünün grafiklerini (dokular) ekleyip “Minecraft'tan esinlenildi” diyemezsiniz. Ayrıca sadece birkaç pikseli veya rengi de değiştiremezsiniz.

Buna ek olarak, bu ürün sayı sınırlamalarını belirledik; çünkü insanların İsmimizi, Markamızı veya Varlıklarımızı ticarileştirmesine veya İsmimizi, Markalarımızı veya Varlıklarımızı içeren ürünleri satan işletmeler çalıştırmalarına izin vermek istemiyoruz.

Gerçekten de amaç, hobi severlerin çalışmalarını ve yaratıcı işçiliklerinin meyvelerini paylaşmalarına ve kendi yaratıcılıklarını kullanarak biraz para kazanmalarına izin vermektir.

Videolar ve Yayın Akışları

Temel Gereklilikleri (Marka ve Varlık Kullanım Kılavuzu'ndaki) ve İsimlendirme Kılavuzu esaslarını yerine getirir ve uygularsanız, Minecraft'ı oynadığınız veya kullandığınız video ve yayın akışlarını herhangi bir yasal gerekçeyle OLUŞTURABİLİR, KULLANABİLİR VE DAĞITABİLİRSİNİZ ve aşağıdakileri yaptığınız sürece bunlara reklam ekleyerek veya reklama izin vererek para KAZANABİLİRSİNİZ:

 • İndirilen tüm videoları görüntülemek ücretsizdir (yani videoları görüntülemek için herhangi bir ödeme duvarı veya başka bir ücret yoktur);
 • Tüm yayın akışlarını 24 saat içinde görüntülemek ücretsizdir;
 • Video veya yayın akışına kendi eşsiz içeriğinizi, yani sesli yorum veya çekim görüntüleri gibi yaptığınız hoş şeyleri eklersiniz;
 • Amacı diğer ürünlerin veya hizmetlerin reklamını veya tanıtımını yapmak olan videolar veya yayın akışları oluşturmaz ve kullanmazsınız;
 • Videoların veya yayın akışlarının fiziksel kopyalarını, yani DVD'lerin vb. satmazsınız;
 • Videoları veya yayın akışlarını televizyon aracılığıyla yayınlamaz veya dağıtmazsınız. Bunu anlamanıza yardımcı olmak için, eklediğiniz eşsiz içerik miktarı, reklamcılık yoluyla para kazanmanızı makul hale getirmek için yeterli olmalıdır (ve bunun üzerinde karar verme hakkımızı saklı tutuyoruz).

Bu, YouTube gibi sitelere kendi eşsiz içeriğinizi yükleyebileceğiniz ve video sayesindeki reklamlardan para kazanabileceğiniz anlamına gelir; ancak bu videoları iTunes'ta dağıtamaz ve içerik için ücret alamazsınız. Minecraft ile ilgili videolar bu abonelik kanalının dışında ücretsiz olarak sunulmadıkça, bu videoların bulunduğu bir kanaldan abonelik ücreti de alamazsınız. Kısaca, tüketim açısından videoların tüketicilere ücretsiz olması ve kazandığınız paraların, aşağıda yer alan “Minecraft'ta Yapılan Promosyonlar” bölümüne tabi olarak, görüntülü reklamlar ve sponsorlar gibi diğer kaynaklardan gelmesi gerekir.

Genişletilmiş İşlevler ve “Modlar”

Yukarıdaki Temel Gereklilikleri (Marka ve Varlık Kullanım Kılavuzu'ndaki) ve İsimlendirme Kılavuzu esaslarını yerine getirir ve uygularsanız, eklentileri ve bedava ve ücretsiz olarak oluşturduğunuz diğer genişletilmiş işlevselliği (birlikte "Modlar") DAĞITABİLİR veya SUNABİLİRSİNİZ; ancak Modunuzun amacı, diğer ürünlerin veya hizmetlerin reklamını veya tanıtımını yapmaktır (Aşağıda yer alan Minecraft’ta Yapılan Promosyonlar bölümüne bakın). "Modlar" ile kastettiğimiz, telif hakkıyla korunabilen kodumuzun veya içeriğimizin önemli bir bölümünü içermeyen orijinal şeylerdir. Neyin bir Mod'u oluşturduğu ve neyin oluşturmadığı konusunda son sözü söyleme hakkı bize aittir. Mod'unuzu Minecraft yazılımı ile birleştirdiğinizde, bu kombinasyona Oyun’un "Modlanmış Versiyonu" adını vereceğiz. Modları dağıtabilseniz de, Oyunumuzun veya yazılımımızın Modlanmış Versiyonlarını DAĞITAMAZSINIZ. Aşağıda "Sunucular ve Barındırma" bölümünde açıklandığı gibi Modlar'dan para kazanabilirsiniz.

Sunucular ve Barındırma

Barındırma sunucuları ile, Minecraft için sunucular oluşturarak, barındırarak ve bakımını yaparak topluluğun para kazanmasını sağlamak istiyoruz ki böylece, bu Kılavuz İlkelere bağlı kalmak kaydıyla bunu yapabilin. "Sunucu" ile kastettiğimiz, tek bir bağlantı adresi veya IP numarasıdır.

Bu nedenle, yukarıda yer alan Marka ve Varlık Kullanım Kılavuzu ve İsimlendirme Kılavuzu esaslarını yerine getirir ve uygularsanız, şunları YAPABİLİRSİNİZ:

 • ANCAK aşağıdakilerin yerine getirilmesi şartıyla, Modlarınızı barındıran bir sunucu dahil olmak üzere, sunucunuza erişimi ücretlendirebilirsiniz:
  • Herkesten aynı kişi başı ücret alırsınız;
  • Sunucunuza koyduğunuz tüm Modlara (sadece yöneticiler için ayrılması gereken orijinal yönetici araçları/yönetici Modları hariç) erişimi ücretlendirdiğiniz herkese verirsiniz;
  • Sunucunuza erişimi sadece Minecraft'ın orijinal bir sürümüne ödeme yapmış olan kullanıcılara verirsiniz;
  • Sunucu veya denetimi size aittir ve erişimi ücretlendirdiğiniz süre boyunca da bunu yapmaya devam edersiniz - bu nedenle, gerçek sunucuları veya sunucu alanını önceden yüklenmiş Modlar ile birlikte satarsanız sunucuyu satın alan kişinin de bu kurallara uyması gerektiğinin farkında olmasını sağlamanız gerekir. Esasen, Modlar ile birlikte sunucuları kurup daha sonra bu kurulumları satarak yukarıdakilerin üstesinden gelmiş olmazsınız.
 • Eğer bireysel bağışçıya, karşılığında sadece onun kullanabileceği bir şey sunmuyorsanız (doğrudan ödemelerin aksine) bağış isteyebilirsiniz. Bağış hedeflerine ulaşılmış olunsa da sunucu çapında ödüller sunabilirsiniz.
 • Başka bir oyuncunun deneyimini kötü veya olumsuz etkilememesi ve rekabetçi bir oyun avantajı sağlamaması koşuluyla, oyunu etkileyen hakları satabilirsiniz. Rekabetçi bir oyun avantajı; aynı beceri seviyeleri, zaman yatırımı ve koşullar göz önünde bulundurulduğunda, bir oyuncunun veya grubun diğerinden daha iyi performans göstermesine neden olabilecek bir durumu ifade eder.
  • Bazı oyunların veya oyun modlarının rekabetçi olmayacak (oyuncu ortama karşı (PvE) oyunları gibi) şekilde tasarlanabileceğinin ve liderlik tablosu gibi oyun öğelerini ekleyerek rekabetçi olabileceğinin farkında olun.
 • Bir Minecraft oyuncu Pelerininin özelliğini görsel olarak taklit etmeye çalışan herhangi bir şey olarak tanımladığımız "Pelerinler" dışındaki kozmetik hakları satabilirsiniz.
 • EĞER (i) oyunun kalitesini düşürmez veya oyuna müdahale etmez ya da sunucuda bir kullanıcıya herhangi bir kişi karşısında rekabetçi bir oyun avantajı sağlamazlarsa ve (ii) aşağıda yer alan "Minecraft'ta Yapılan Promosyonlar" bölümünde açıklanan kuralları uygularsınız, üçüncü taraflar için oyun içi görüntülü reklam ve video reklamı, sponsorluk veya ürün yerleştirmesi yapabilirsiniz.
 • EĞER (i) gerçek dünya değerleri yoksa ve ücretsiz veya ücretli sunucularda nakde ya da gerçek dünya değerine sahip başka bir para birimine çevrilemez, kullanılamaz veya aktarılamazlarsa; (ii) Mojang'dan geldiği veya Mojang ile ilişkili olduğu izlenimini vermezseniz, (iii) Minecoins'a veya başka herhangi bir resmi sanal para birimine benzemezlerse veya benzer isimlere sahip olmazlarsa ve (iv) para kazanma kılavuz ilkelerimize uygun olan para birimi ile sattığınız herşeyi kullanabilir ve satabilirsiniz.

Yukarıdaki durumların tümüne ek olarak aşağıdakileri de sağlamanız GEREKİR:

 • Tüm sunucular, haklar ve reklamlar çocuklar ve küçükler için uygun olmalı (yani kumar, pornografi vb. olmamalıdır) ve Markaya zarar vermemelidir;
 • Örneğin, ürün yerleştirme fırsatlarını satarken, Mojang veya Microsoft’muşsunuz gibi davranmamalı veya Mojang veya Microsoft ile herhangi bir ilişkiniz olduğunu iddia etmemelisiniz;
 • Sunucuyla ilgili olarak kim ile iletişim kuracağınız, operatörün kim olduğu ve Mojang veya Microsoft OLMADIĞI, Mojang veya Microsoft ile ilişkili OLMADIĞI ve Mojang veya Microsoft tarafından desteklenmediği konusunda açık olmalısınız;
 • Ne Mojang ne de Microsoft'un bir reklam, satın alma veya bağış da dahil olmak üzere, sunucudaki veya sunucu üzerinde gerçekleşen herhangi bir şey konusunda hiçbir sorumluluğu olmadığını garanti etmelisiniz;
 • Size gerçek dünya para birimi ödemesi yapan herhangi bir kullanıcının, bu para birimiyle yapılan satın alımlar için çevrimiçi ödeme/satın alma geçmişini görüntülemesini sağlamalısınız;
 • Bir kişi katılmadan, kaydolmadan veya oturum açmadan önce sunucunuz için geçerli olan tüm içerik ve fiyatlandırmaya ilişkin kullanıcıları bilgilendirmek konusunda şeffaf olmalısınız;
 • Sunucunuz aracılığıyla kötü amaçlı yazılım, casus yazılım barındırmamalı veya dağıtmamalı veya yasa dışı etkinliğe dahil olmamalısınız;
 • Bir tanıtım için (örneğin, YouTube, Mixer, Instagram, Twitch) sosyal etkileyiciliği olan herhangi bir kişiye (social influencer) iş verdiyseniz, bu kişinin sizinle olan ilişkisini açıklamasını ve ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından yayınlanan Https://www.ftc.gov/tips-advice/business-center/guidance/disclosures-101-social-media-influencers adresinde yer alan ifşa esaslarına uymalarını istemeniz gerekir;
 • Diğer tüm yasalara ve gerekliliklere uymanız gerekir; ve
 • Bu Kılavuz İlkeler'de belirtilen diğer tüm ek gerekliliklere uymanız gerekir.

Minecraft’ın, oyuncuların eğlenebilecekleri ve keşfetmek, inşa etmek ve zamanlarını ve paralarını yatırmak için güvenebilecekleri bir yer olmasını istiyoruz. Lütfen tüm oyuncular için güvenli, eğlenceli ve güvenilir bir ortam oluşturmak için sağduyunuzu ve ihtiyatlılığınızı kullanın. Para kazanma şeklinizin Markamızla tutarlı bir şekilde yapılıp yapılmadığına ilişkin hüküm verme ve yorumlama hakkını saklı tutarız. Kısacası, oyunculara kötü şeyler yapmayın.

Alan Adları ve Web Siteleri

Temel Gereklilikleri (Marka ve Varlık Kullanım Kılavuzu'ndaki) yerine getirir ve uygularsanız aşağıdakileri YAPABİLİRSİNİZ:

 • Bu Kılavuzdaki esaslara uyduğunuz sürece Minecraft oyunuyla ilgili bilgi sağlamak ve ilgili forumları çalıştırmak için kendi web sitenizi kurabilir ve çalıştırabilirsiniz;
 • Ayrıca İsimlerimiz veya Markalarımızdan birini içeren uygun bir alan adını bu amaçla aşağıdakilere uyulduğu sürece kaydettirip kullanabilirsiniz:
  • Kaydettirdiğiniz alan adının resmi göründüğünü düşünmemeliyiz, resmi görünebilecek bir şekildeki bir alan adını kullanmamalısınız ve resmi gibi görünebilecek birşey olmamalıdır;
  • Web sitenizin adil veya makul ve uygun bir şekilde esasen Minecraft oyunu, Markası ve/veya Varlıkları ile ilgili olması gerekir;
  • Web siteniz sadece diğer üçüncü taraf oyunlarıyla değil, özellikle Minecraft ile ilgili olmalıdır;
  • Herhangi bir üçüncü taraf reklamı Markamıza zarar vermemelidir;
  • Bunu, alan adı karaborsacılığı için veya satış ortaklığı hizmetleri de dahil olmak üzere para kazanmak için yapamazsınız.

Minecraft’ta Yapılan Promosyonlar

Şirketler, işletmeler, reklam ajansları, kar amacı gütmeyen kuruluşlar, hükümetler ve diğer kuruluşlar; Mojang’ın önceden yazılı onayı olmadan Minecraft oyununu, ilgili olmayan markaları, ürünleri, kampanyaları veya hizmetleri tanıtmak veya pazarlamak için KULLANMAYABİLİRLER.

Özellikle, bu kuruluşlardan biri veya onlar tarafından işe alınan biri iseniz, Minecraft veya Minecraft varlıklarından aşağıdakileri yapmak için YARARLANMAYABİLİRSİNİZ:

 • İlgili olmayan ürünleri veya hizmetleri oynanabilir şekilde tanıtan veya pazarlayan bir Minecraft modunu, haritasını veya sunucusunu oluşturmak veya oluşturması için başkalarını görevlendirmek; örneğin, Minecraft oyunundaki markalı otomobilleri tasvir eden bir modu kullanarak markalı bir otomobili pazarlamasını veya tanıtımını yapmanıza izin VERİLMEZ;
 • Bir şirket filmi veya TV şovunu tanıtan veya pazarlayan bir Minecraft modunu, haritasını veya sunucusunu oluşturmak veya oluşturması için başkalarını görevlendirmek; örneğin, şirketinizin veya müşterinizin filmini veya TV programını tanıtmak ve pazarlamak için bir filmin dünyasını veya karakterlerini oluşturan Minecraft bloklarını kullanarak haritalar ve/veya videolar oluşturmanıza izin VERİLMEZ;
 • Fiziksel mekanlarda halka açık olarak Minecraft oyununun görüntülenmesini veya projekte edilmesini sunmak; örneğin, restoranlarda veya diğer ticari mekanlarda büyük ekranlı Minecraft oyunlarını tanıtmanıza veya reklamını yapmanıza izin VERİLMEZ; ve oyunun film ekranına projekte edildiği sinemalarda Minecraft oyunu, ligleri veya yarışmaları için para talep etmenize izin VERİLMEZ;
 • Minecraft oyunu aracılığıyla tanıtım veya pazarlama videoları veya film fragmanları oluşturmak veya oluşturması için başkalarını görevlendirmek; örneğin, bir filmi tanıtmak veya pazarlamak için Minecraft oyunu aracılığıyla film fragmanları oluşturmanıza veya üretmenize izin VERİLMEZ;
 • Sizin (veya müşterinizin) kurumsal markalarını, ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak için.

Ancak şunları YAPABİLİRSİNİZ:

 • Bir Minecraft videosu içinde yer alan bir reklam penceresinde işletmenizin reklamı için ödeme yapabilirsiniz; örneğin, bir banner reklamını görüntüleyerek veya reklamlarınızı YouTube'da, oyuncular tarafından bağımsız olarak yüklenen Minecraft videolarıyla bağlantılı olarak gösterilebilecek şekilde satarak;
 • Markanızın, ürünlerinizin veya hizmetlerinizin dünyada bir temsilini oluşturan bir Minecraft modunu/haritasını/sunucusunu tasarlaması veya barındırması için sunucu operatörünü işe almadıkça işletmenizin reklamlarının, Minecraft ile ilgili olan web sitelerinde veya sunucularda sunulması için ödeme yapabilirsiniz;
 • Ürünü yapan kuruluş veya markalarını veya ürünlerini tanıtmak için işe aldıkları biri tarafından sizden yapmanız istenmedikçe bir Minecraft modu/ haritası/sunucusunda hayranı olduğunuz ürünleri veya film ortamlarını oluşturabilirsiniz; benzer şekilde, bir haritada/modda/sunucuda siyasi bir adaya desteğinizi ifade edebilirsiniz; ancak onları tanıtmak için işe alınmışsanız bunu yapamazsınız.

Kitaplar ve Diğer Yayınlar

Temel Gereklilikleri (Marka ve Varlık Kullanım Kılavuzu'ndaki) ve İsimlendirme Kılavuzu esaslarını yerine getirir ve uygularsanız, Minecraft'tan (“Yayınlar”) esinlenen çalışmaları aşağıdakileri yerine getirme şartıyla YAZIP YAYINLAYABİLİRSİNİZ:

 • Yayınınızın ön veya arka kapaklarında herhangi bir yerde Minecraft logosunu veya logomuzun tarzına benzeyen veya benzetilmeye çalışan harflerle “Minecraft” kelimesini kullanmazsınız;
 • Yayında, Marka veya Varlıkları kopyalamazsınız; ancak bunun yerine kendi hikayeniz gibi kendinize özgü ve orijinal olan içeriğinizi ekleyebilirsiniz - böylece Varlıklarımızı kopyalayan boyama kitapları, posterler, çıkartma kitapları veya grafikler olmaz;
 • Çalışmanızın ana içeriği ve değeri Marka veya Varlıklar değil, oluşturduğunuz veya katkıda bulunduğunuz orijinal malzemedir;
 • Yayınınızın kapağında resmi Minecraft ürün ambalajından, resmi Minecraft ürününden veya resmi Minecraft pazarlamasından alınan görüntüler gibi resmi Minecraft resimlerini kullanmazsınız. Ancak, örneğin, resmi Mojang yayını olduğu veya Mojang tarafından onaylandığı izlenimini yaratmaması şartıyla, orijinal Minecraft kreasyonlarınızın ekran görüntülerini Yayınınızın kapağında kullanabilirsiniz;
 • “Minecraft” kelimesi; Yayınınızın başlığının veya yayıncınızın adının ya da bir kitap dizisi adının ilk kelimesi veya baskın bir bölümü olamaz - ancak Yayını veya amacını adil ve dürüst bir şekilde açıklamanın gerekli olduğu yerlerde ikincil bir ad ya da ikincil bir başlık (ya da ikincil bir kısmı) olarak kullanılabilir. Örneğin, “Minecraft Oyuncu Kılavuzu” başlık olarak uygun değildir; ancak diğer kurallara da uyulmakla beraber “Minecraft Oyuncuları için Rehber” başlığı olabilir;
 • “NOT OFFICIAL MINECRAFT PRODUCT. NOT APPROVED BY OR ASSOCIATED WITH MOJANG.” ibaresini, her Yayının ve ilgili tüm materyallerin ve ürün listelemelerinin/açıklamalarının üzerinde açık ve görünür bir şekilde belirtin;
 • Yayın ve/veya ilgili herhangi bir satın alma işlemine dair kiminle iletişime geçeceğiniz, satıcı ve üreticinin/yayıncının kim olduğu, satıcı ve üreticinin/yayıncının Mojang OLMADIĞI, Mojang ile ilişkili OLMADIĞI ve Mojang tarafından DESTEKLENMEDİĞİ konusunda açık olursunuz;
 • Mojang'ın Yayın veya ilgili herhangi bir satın alma işleminden sorumlu olmadığını anlar ve kabul edersiniz;
 • Diğer tüm yasalara, düzenlemelere ve yasal gerekliliklere uyarsınız;
 • Kullandığınız başlık, resmi veya onaylı olduğu izlenimini vermez.

Genel

YAPABİLECEKLERİNİZ:

 • Telif hakkı ve ticari marka yasalarında özellikle “adil işlem” veya “adil kullanım” istisnalarının kapsadığı hususlardır.

YAPAMAYACAKLARINIZ:

 • Bu Kılavuz esaslarında özellikle izin verilmeyen veya yürürlükteki yasaların açıkça izin vermediği hususlardır.

Tüm Kullanımlar

Tüm kullanımlarla ilgili olarak (izin verilen veya başka türlü):

 • İsim, Marka, Varlıklar ve tüm türevlerdeki tüm haklar (telif hakkı, ticari marka hakları ve ilgili haklar dahil) Mojang'a aittir ve öyle kalacaktır;
 • Tüm izinler ve onaylar Mojang tarafından kendi takdirimize bağlı olarak verilir ve uygun olduğunu düşünmemiz veya yaptığınız işi beğenmememiz durumunda istediğimiz zaman iptal edilirler; ve
 • Tüm hakları açıkça saklıdır.

Bu Kılavuz esasları kapsamında yer almayan bir husus varsa bunu yapmanızı muhtemelen istemiyoruz demektir. Her durumda, kapsam dahilinde değilse, lütfen bizden izin almadan bunu yapmayın.

Bizimle https://help.minecraft.net/hc/requests/new adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Bu Kılavuz esasları ve Minecraft kullanım koşullarımız tarafından özellikle kapsanan ve izin verilen bir hususta bizimle iletişime geçmeniz gerekmez.

Teşekkürler,
Mojang

COMPANY INFORMATION

Mojang AB
Söder Mälarstrand 43
SE-11825, Stockholm
Sweden
Organization number: 556819-2388